20820 سامانه نیازمندی های آنلاین
20820 سامانه نیازمندی های آنلاین

اصطلاح عبارت است از گروهی از واژه های تخصصی و معانی مربوطه در یک رشته خاص و نیز بررسی این گونه اصطلاحات و کاربرد آنها؛[1] معنای اخیر به علم اصطلاح نیز معروف است. اصطلاح یک کلمه، کلمه مرکب یا عبارات چند کلمه ای است که در زمینه های خاص معانی خاصی به آن داده می شود – این ممکن است از معانی مشابه کلمات در بافت های دیگر و در زبان روزمره منحرف شود.[2] اصطلاحات رشته‌ای است که از جمله به مطالعه توسعه چنین اصطلاحاتی و روابط متقابل آنها در یک حوزه تخصصی می‌پردازد. اصطلاحات با فرهنگ شناسی متفاوت است، زیرا شامل مطالعه مفاهیم، ​​سیستم های مفهومی و برچسب ها (اصطلاحات) آنها می شود، در حالی که فرهنگ شناسی به مطالعه کلمات و معانی آنها می پردازد.

اصطلاحات رشته‌ای است که به طور سیستماتیک «برچسب‌گذاری یا تعیین مفاهیم» را به‌خصوص در یک یا چند زمینه موضوعی یا حوزه‌های فعالیت انسانی مطالعه می‌کند. این کار را از طریق تحقیق و تجزیه و تحلیل اصطلاحات در زمینه به منظور مستندسازی و ترویج استفاده مداوم انجام می دهد. اصطلاحات را می توان به یک یا چند زبان محدود کرد (به عنوان مثال، “اصطلاحات چند زبانه” و “اصطلاحات دو زبانه”)، یا ممکن است تمرکز بین رشته ای بر استفاده از اصطلاحات در زمینه های مختلف داشته باشد.

بررسی اجمالی

رشته اصطلاحات عمدتاً از جنبه های زیر تشکیل شده است:

تجزیه و تحلیل مفاهیم و ساختارهای مفهومی مورد استفاده در یک زمینه یا حوزه فعالیت
شناسایی اصطلاحات اختصاص داده شده به مفاهیم
ایجاد تطابق بین اصطلاحات در زبان های مختلف در مورد اصطلاح چند زبانه یا دو زبانه.
ایجاد اصطلاحات جدید در پایگاه‌های اطلاعاتی یا گردآوری اصطلاحات روی کاغذ یا در پایگاه‌های اطلاعاتی مدیریت پایگاه‌های اصطلاحات در صورت نیاز

انواع اصطلاحات

بین دو نوع کار اصطلاحات تمایز قائل شد:

کار موقت در مورد اصطلاحات، که به یک اصطلاح واحد یا تعداد محدودی از اصطلاحات می پردازد
مجموعه ای سیستماتیک از اصطلاحات، که با همه اصطلاحات در یک زمینه موضوعی خاص یا حوزه فعالیت سروکار دارد، اغلب با ایجاد یک هستی شناسی ساختار یافته از اصطلاحات در آن حوزه و روابط متقابل آنها.

اصطلاحات موقت در حرفه ترجمه رایج است، جایی که ترجمه برای یک اصطلاح خاص (یا گروهی از اصطلاحات) به سرعت برای حل یک مشکل ترجمه خاص مورد نیاز است.

نامگذاری شامل انواع اصطلاحات است، به ویژه که مربوط به هستی شناسی عمومی، هستی شناسی کاربردی و طبقه بندی است (طبقه بندی و طبقه بندی، مانند طبقه بندی برای اشکال حیات، طبقه بندی برای موتورهای جستجو، و غیره.

اصطلاحات به عنوان یک رشته

یک ترمینولوژیست قصد دارد با بهبود دقت و محتوای اصطلاحات آن، سازمان طبقه بندی را تقویت کند. صنایع فنی و موسسات استانداردسازی واژه نامه های خود را تدوین می کنند. این امر سازگاری لازم را در زمینه‌های مختلف – زمینه‌ها و شاخه‌ها، جنبش‌ها و تخصص‌ها – برای کار با اصطلاحات اصلی و سپس ارائه مطالب برای ادبیات سنتی و اعتقادی این رشته فراهم می‌کند.

اصطلاحات همچنین در مشکلات عبور از مرزها، مانند ترجمه زبان و معرفت شناسی اجتماعی، کلیدی است. اصطلاحات به ساختن پل ها و گسترش یک منطقه به منطقه دیگر کمک می کند. مترجمان در مورد اصطلاحات زبان هایی که ترجمه می کنند تحقیق می کنند. اصطلاحات در کنار ترجمه در دانشگاه ها و آموزشگاه های ترجمه تدریس می شود. بخش های بزرگ ترجمه و دفاتر ترجمه دارای بخش اصطلاحات هستند.

علوم پایه

علم اصطلاحات شاخه ای از زبان شناسی است که به مطالعه واژگان خاص می پردازد.

موضوعات اصلی مطالعات اصطلاح شناسی، واحدهای واژگانی خاص (یا واژگان خاص) و اول از همه اصطلاحات هستند. آنها از نقطه نظر خاستگاه، ساختار صوری، معانی آنها و همچنین ویژگی های عملکردی تجزیه و تحلیل می شوند. اصطلاحات برای نشان دادن مفاهیم به کار می روند، بنابراین علم اصطلاحات نیز به شکل گیری و توسعه مفاهیم و همچنین به اصول افشای روابط موجود بین مفاهیم و طبقه بندی مفاهیم می پردازد. همچنین با اصول تعریف مفاهیم و ارزیابی تعاریف موجود. با توجه به این واقعیت که ویژگی ها و عملکرد اصطلاح به شدت به محیط واژگانی آن بستگی دارد، امروزه معمولاً به عنوان هدف اصلی علم اصطلاح شناسی، اصطلاحات مجزا نیست، بلکه کل اصطلاحات مورد استفاده در یک حوزه خاص دانش (که به آن حوزه موضوعی نیز گفته می شود) دیده می شود. .

تحقیقات اصطلاحی از هفتاد سال پیش آغاز شد و به ویژه در چهل سال گذشته پربار بود. در آن زمان انواع اصلی واحدهای واژگانی خاص مانند اصطلاحات خاص، اسم، ترمینوئید، پیش‌ترم، پیش‌ترم و شبه‌اصطلاح جدا و مورد بررسی قرار گرفت.[توضیح بیشتر لازم است].

نام، یا واحد نامگذاری، نام یک مفهوم واحد یا واحد معینی از تولید انبوه است، [3] به عنوان مثال. پیشوند dis-; Canon 550D; UA-24; و غیره.

ترمینوئیدها یا اصطلاحات واژگانی، واحدهای واژگانی خاصی هستند که برای نامگذاری پدیده هایی به کار می روند که کاملاً جدید هستند و مفاهیم آنها به صورت تک معنایی تفسیر نمی شود. به عنوان مثال، روز ماهی قزل آلا، سیب زمینی موش، و غیره.[4]

پروتوترم ها واژگان خاصی هستند که در دوران پیش از علم پدیدار شده و مورد استفاده قرار می گرفتند.[5]

پیش‌ترم‌ها گروه خاصی از واژگان هستند که با واحدهای واژگانی خاصی که به عنوان اصطلاحاتی برای نام‌گذاری مفاهیم علمی جدید استفاده می‌شوند، نشان داده می‌شوند. آنها با یک الگوی توصیفی گسترده نشان داده می شوند، به عنوان مثال. مهندسی مجدد فرآیند کسب و کار، مدیریت با قدم زدن و غیره.[6]

 

در نتیجه توسعه و تخصصی شدن مطالعات اصطلاح‌شناسی، برخی از شاخه‌های علم اصطلاح‌شناسی – مانند علم اصطلاح‌شناسی گونه‌شناسی، علم اصطلاح‌شناسی نشانه‌شناسی، مشتق‌شناسی اصطلاحی، علم اصطلاح‌شناسی تطبیقی، اصطلاح‌شناسی، علم اصطلاح‌شناسی کاربردی، علم ترمینولوژی شناختی، علم اصطلاح‌شناسی تاریخی و برخی از علوم اصطلاحات شاخه ای – جایگاه رشته های علمی مستقل را به دست آورده اند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *