20820 سامانه نیازمندی های آنلاین
20820 سامانه نیازمندی های آنلاین
نقشه سایت

نقشه سایت XML چیست؟ سئو صفحات کشف محتوا SEO

نقشه سایت XML چیست؟

نقشه سایت XML فایلی است که صفحات ضروری یک وب سایت را فهرست می کند و مطمئن می شود که گوگل می تواند همه آنها را پیدا کرده و بخزد. همچنین به موتورهای جستجو کمک می کند تا ساختار وب سایت شما را درک کنند. شما می خواهید گوگل هر صفحه مهم وب سایت شما را بخزد. اما گاهی اوقات، صفحات بدون پیوندهای داخلی به آنها اشاره می کنند و پیدا کردن آنها را سخت می کند. نقشه سایت می تواند به سرعت بخشیدن به کشف محتوا کمک کند.

به دنبال گسترش دانش خود در زمینه سئو فنی هستید؟ ما به تازگی دوره جدیدی را  راه اندازی کرده ایم که بر خزیدن و نمایه سازی تمرکز دارد. یکی از موضوعاتی که به آن می پردازیم نحوه استفاده صحیح از نقشه سایت XML است.

نقشه سایت XML چگونه به نظر می رسد؟

نقشه سایت XML یک راه استاندارد برای فهرست کردن پست ها و صفحات ارائه می دهد و آنها را برای موتورهای جستجو قابل کشف می کند. در اینجا یک مثال بسیار ساده است، نقشه سایت با یک URL واحد:

از دو بخش تشکیل شده است:

اعلان نسخه XML: خزنده های موتور جستجو برای تعیین نوع فایلی که می خوانند از آن استفاده می کنند.
مجموعه URL: به موتورهای جستجو در مورد پروتکل می گوید.
URL: آدرس صفحه را فهرست می کند.
Lastmod: فرمت تاریخی که آخرین زمان تغییر صفحه را توصیف می کند.

هر نقشه سایتی باید از این استاندارد پیروی کند تا معتبر باشد. ویژگی های دیگری مانند <priority> و <changefreq> وجود دارد، اما این ویژگی ها هیچ تاثیری بر کار یا عملکرد نقشه سایت ندارند.

در انتهای هر سطر یک تاریخ خواهید دید. این به Google می‌گوید آخرین بار چه زمانی هر پست به‌روزرسانی شده است و به سئو کمک می‌کند زیرا می‌خواهید Google محتوای به‌روز شده شما را در اسرع وقت بخزد. وقتی تاریخ در نقشه سایت تغییر می کند، گوگل می داند که محتوای جدیدی برای خزیدن و فهرست بندی وجود دارد.

چه وب سایت هایی به نقشه سایت XML نیاز دارند؟

اسناد گوگل می‌گوید نقشه‌های سایت برای «وب‌سایت‌های واقعاً بزرگ»، «وب‌سایت‌هایی با آرشیو بزرگ»، «وب‌سایت‌های جدید با چند لینک خارجی به آن» و «وب‌سایت‌هایی که از محتوای رسانه‌ای غنی استفاده می‌کنند» مفید هستند. به گفته گوگل، پیوند داخلی مناسب باید به آن اجازه دهد تا تمام محتوای شما را به راحتی پیدا کند. متأسفانه، سایت‌های زیادی وجود دارند که به درستی به پیوند منطقی محتوای خود فکر نمی‌کنند.

در حالی که ما موافقیم که این وب سایت ها از داشتن یکی از آنها بیشترین سود را خواهند برد، در Yoast، ما فکر می کنیم نقشه سایت XML برای هر وب سایت مفید است. هر وب سایتی به گوگل نیاز دارد تا بتواند صفحات ضروری را به راحتی پیدا کند و بداند آخرین بار چه زمانی به روز شده است. به همین دلیل این ویژگی در افزونه Yoast SEO گنجانده شده است.

 

کدام صفحات باید در نقشه سایت XML شما باشند؟

نقشه سایت
نقشه سایت

چگونه تصمیم می گیرید که کدام صفحات را در نقشه سایت XML خود قرار دهید؟ همیشه با فکر کردن به ارتباط یک URL شروع کنید: وقتی یک بازدیدکننده روی یک URL خاص قرار می گیرد، آیا نتیجه خوبی است؟ آیا می خواهید بازدیدکنندگان در آن URL قرار بگیرند؟ اگر نه، احتمالاً نباید در آن باشد. با این حال، اگر نمی‌خواهید آن URL در نتایج جستجو ظاهر شود، باید یک تگ noindex اضافه کنید. کنار گذاشتن آن از نقشه سایت به این معنی نیست که گوگل URL را ایندکس نمی کند. اگر گوگل بتواند آن را با دنبال کردن پیوندها پیدا کند، گوگل می تواند آن را فهرست کند

مثال: یک وبلاگ جدید

مثلاً بگویید که در حال راه اندازی یک وبلاگ جدید هستید. البته، شما می خواهید مطمئن شوید که مخاطبان هدف شما می توانند پست های وبلاگ شما را در نتایج جستجو پیدا کنند. بنابراین، ایده خوبی است که بلافاصله پست های خود را در نقشه سایت XML خود قرار دهید. می توان تصور کرد که اکثر صفحات شما نیز نتایج مرتبطی برای بازدیدکنندگان شما خواهند داشت. با این حال، صفحه تشکری که افراد پس از عضویت در خبرنامه شما می بینند، چیزی نیست که بخواهید در نتایج جستجو ظاهر شود. در این مورد، شما نمی خواهید همه صفحات را از نقشه سایت خود حذف کنید، بلکه فقط این صفحه را از نقشه سایت خود حذف کنید.

بیایید به مثال وبلاگ جدید بمانیم. علاوه بر پست های وبلاگ خود، تعدادی دسته بندی و برچسب نیز ایجاد می کنید. این دسته‌ها و برچسب‌ها دارای صفحات آرشیو هستند که همه پست‌ها را در آن دسته یا برچسب خاص فهرست می‌کنند. با این حال، در ابتدا ممکن است محتوای کافی برای پر کردن این صفحات بایگانی وجود نداشته باشد و آنها را «محتوای نازکی» کند. به عنوان مثال، آرشیوهای برچسبی که فقط یک پست را نشان می دهند، هنوز برای بازدیدکنندگان ارزشمند نیستند. زمانی که وبلاگ خود را تازه شروع کرده اید، می توانید آنها را از نقشه سایت حذف کنید، و بعد از اینکه پست های کافی داشتید، آنها را اضافه کنید. اگر از Yoast SEO استفاده می‌کنید، حتی می‌توانید تمام صفحات برچسب یا صفحات دسته‌بندی خود را به یکباره حذف کنید.

با این حال، این نوع صفحه همچنین می تواند مواد رتبه بندی عالی باشد. بنابراین، اگر فکر می کنید: خوب، بله، این صفحه تگ در حال حاضر کمی “نازک” است، اما می تواند یک صفحه فرود عالی باشد، سپس آن را با اطلاعات و تصاویر اضافی غنی کنید. و در این مورد آن را از نقشه سایت خود حذف نکنید.

چگونه گوگل را مجبور کنیم نقشه سایت شما را پیدا کند

اگر می‌خواهید Google نقشه سایت XML شما را سریع‌تر پیدا کند، باید آن را به حساب کنسول جستجوی Google خود اضافه کنید. شما می توانید نقشه های سایت خود را در بخش “نقشه سایت” پیدا کنید. اگر نه، می توانید نقشه سایت خود را در بالای صفحه اضافه کنید.

افزودن نقشه سایت به بررسی اینکه آیا گوگل تمام صفحات نقشه سایت شما را ایندکس کرده است یا خیر کمک می کند. اگر تفاوت زیادی در شماره «ارسال شده» و «ایندکس شده» در یک نقشه سایت خاص وجود دارد، توصیه می کنیم بیشتر به این موضوع نگاه کنید. شاید خطایی وجود داشته باشد که مانع از ایندکس شدن برخی از صفحات شود؟ گزینه دیگر این است که ممکن است به پیوندهای بیشتری نیاز داشته باشید که به محتوایی که هنوز ایندکس نشده است اشاره کند

چگونه با Yoast SEO نقشه های XML را به سایت خود اضافه کنید

به دلیل ارزش سئوی آنها، ما توانایی ایجاد نقشه های سایت XML شما را در افزونه Yoast SEO خود اضافه کرده ایم. آنها در هر دو نسخه رایگان و Premium افزونه موجود هستند. ما آنها را به طور خودکار برای شما می سازیم و آنها را در جای مناسب قرار می دهیم. شما لازم نیست نگران مکان نقشه سایت XML خود و بهینه سازی آنها برای موتورهای جستجو باشید.

در حالی که ما با Google کار می کردیم تا نقشه های سایت XML را به صورت بومی در وردپرس بیاوریم، نسخه برتر نقشه های سایت را در Yoast SEO ارائه می دهیم. وردپرس یک پایه است، تقریباً به خوبی تنظیم نشده است، و به طور کامل به عنوان یکی در Yoast SEO برجسته است. اگر Yoast SEO را نصب کنید، نقشه سایت وردپرس را به طور خودکار برای شما غیرفعال می کنیم.

Yoast SEO به طور خودکار نقشه سایت XML را برای وب سایت شما ایجاد می کند. روی “SEO” در نوار کناری نصب وردپرس خود کلیک کنید و سپس برگه “ویژگی های سایت” را در زیر General انتخاب کنید. به قسمت API ها بروید:

می‌توانید نقشه‌های سایت XML را در تنظیمات Yoast SEO در بخش عمومی > ویژگی‌های سایت پیدا کنید

در این صفحه، می‌توانید با استفاده از دکمه اسلاید زیر ویژگی، نقشه‌های سایت XML مختلف را برای وب‌سایت خود فعال یا غیرفعال کنید. همچنین، می‌توانید روی «بیشتر بدانید» کلیک کنید تا بدانید نقشه سایت XML دقیقاً چیست و چرا باید به آن نیاز داشته باشید. یا روی «مشاهده نقشه سایت XML» کلیک کنید تا نقشه سایت XML وب سایت خود را مشاهده کنید.
چگونه انواع محتوا را از نقشه سایت XML خود حذف کنید

می‌توانید انواع محتوا را از نقشه سایت XML خود در بخش «انواع محتوا» تنظیمات Yoast SEO حذف کنید. کافی است روی نوع محتوایی که می‌خواهید حذف کنید (مثلاً پست‌ها) کلیک کنید و از دکمه لغزنده در کنار «نمایش پست‌ها در نتایج جستجو» برای غیرفعال کردن آن استفاده کنید. اگر این کار را انجام دهید، این نوع محتوا در نقشه سایت XML شما گنجانده نمی شود.

اکنون، این بدان معنا نیست که توصیه می کنیم پست ها و صفحات خود را از نقشه سایت XML خود حذف کنید. اما کنترل نوع محتوایی که در نقشه سایت XML شما نشان داده می شود، بر عهده شماست. همچنین می‌توانید این کار را برای پست‌ها و صفحات جداگانه با رفتن به تنظیمات پیشرفته در متا باکس یا نوار کناری Yoast SEO و انتخاب گزینه‌ای در «اجازه به موتورهای جستجو برای نمایش این پست/صفحه در نتایج جستجو» انجام دهید؟ چه زمانی و چرا باید محتوای خاصی را از نقشه سایت XML خود حذف کنید؟ پست ما را در مورد نمایه سازی در Yoast SEO بخوانید: چه صفحاتی در نتایج جستجوی Google نشان داده شود.

سوالات متداول در مورد نقشه سایت XML

سوالات زیادی در مورد نقشه سایت XML وجود دارد، ما به چند مورد در پرسش های متداول زیر پاسخ داده ایم.
وقتی کنسول جستجوی گوگل بگوید نقشه سایت XML دارای خطا است چه اتفاقی می افتد؟

اگر نقشه سایت XML معتبر نیست، یا اگر توسط موتورهای جستجو به درستی خوانده نمی شود، باید بفهمید که چه نوع خطای فهرست شده است. اگر موتورهای جستجو نقشه سایت XML را نمی‌خوانند، مطمئن شوید که به ابزارهای وب مستر موتور جستجو ارسال شده است. اگر معتبر نیست، خطاها را بررسی کنید و مطمئن شوید که راه حل های خاصی برای مشکل خود پیدا کرده اید.
چگونه بررسی کنیم که آیا یک وب سایت دارای نقشه سایت XML است؟

در بیشتر موارد، می توانید با افزودن sitemap.xml به یک دامنه ریشه، متوجه شوید که آیا سایت ها نقشه سایت XML دارند یا خیر. بنابراین، آن example.com/sitemap.xml خواهد بود. اگر سایتی Yoast SEO را نصب کرده باشد، متوجه خواهید شد که به example.com/sitemap_index.xml هدایت شده است. Sitemap_index.xml نقشه سایت پایه است که تمام نقشه های سایت شما را در یک صفحه جمع آوری می کند.

 

چگونه می توانم نقشه سایت XML را به روز کنم؟

راه‌هایی برای ایجاد و به‌روزرسانی نقشه‌های سایت شما به صورت دستی وجود دارد، اما ما آن را تأیید نمی‌کنیم. همچنین، ژنراتورهای استاتیکی وجود دارد که به شما کمک می کند تا در هر لحظه نقشه سایت بسازید. اما، دوباره، این فرآیند باید هر بار که محتوا را اضافه یا به‌روزرسانی می‌کنید، تکرار شود. بهترین راه برای انجام این کار استفاده ساده از Yoast SEO است. نقشه سایت XML را در Yoast SEO روشن کنید و سایت را بازگردانید – همه به روز رسانی های شما به طور خودکار انجام می شود.

آیا می توانم از <priority> در نقشه سایت XML خود استفاده کنم؟

در گذشته، مردم مطمئن بودند که افزودن ویژگی <priority> به نقشه سایت به گوگل این سیگنال را می دهد که URL های خاص باید توسط گوگل اولویت بندی شوند. متأسفانه، <priority> کاری انجام نمی دهد، زیرا گوگل اغلب ذکر کرده است که از این ویژگی برای خواندن و اولویت بندی محتوای یافت شده در نقشه های سایت استفاده نمی کند.
نقشه سایت XML خود را بررسی کنید!

اکنون، می دانید که داشتن نقشه سایت XML چقدر مهم است: داشتن یک نقشه سایت می تواند به سئوی سایت شما کمک کند. اگر URL های صحیح را اضافه کنید، گوگل به راحتی می تواند به مهم ترین صفحات و پست های شما دسترسی پیدا کند. گوگل همچنین محتوای به روز شده را به راحتی پیدا می کند، بنابراین آنها می دانند چه زمانی یک URL باید دوباره خزیده شود. در نهایت، افزودن نقشه سایت XML خود به کنسول جستجوی گوگل به گوگل کمک می کند نقشه سایت شما را سریع پیدا کند و به شما امکان می دهد خطاهای نقشه سایت را بررسی کنید.

بنابراین نقشه سایت XML خود را بررسی کنید و متوجه شوید که آیا آن را درست انجام می دهید یا خیر!

تناسب سئو فنی خود را ارزیابی کنید

داشتن یک نقشه سایت XML خوب بخشی از سئوی فنی شماست. کنجکاو هستید که سئوی فنی کلی سایت شما چقدر مناسب است؟ ما یک آزمون فنی تناسب اندام SEO ایجاد کرده ایم که به شما کمک می کند تا بفهمید روی چه چیزی باید کار کنید!

میک هندریکس

Meike Hendriks محقق UX و بازاریاب دیجیتال در Yoast است. او روی تحقیقات کاربر، تست قابلیت استفاده، تست کاربر و بازاریابی محصول کار می کند تا Yoast.com و همه محصولات Yoast را به طور مداوم بهبود بخشد.

 

 
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *