20820 سامانه نیازمندی های آنلاین
20820 سامانه نیازمندی های آنلاین
دامپروری

معنی دامپروری – کشاورزی ارگانیک دامپروری – پرورش طیور پرورش ماهی

معنی دامپروری

دامپروری شاخه‌ای از کشاورزی است که در آن حیوانات برای گوشت، فیبر، تخم‌مرغ، شیر و سایر محصولات غذایی پرورش داده می‌شوند.
دامپروری چیست؟

دامپروری به پرورش دام و پرورش گزینشی اشاره دارد. مدیریت و مراقبت از حیوانات است که در آن خصوصیات ژنتیکی و رفتار حیوانات برای سود بیشتر توسعه می یابد. تعداد زیادی از کشاورزان برای امرار معاش به دامپروری وابسته اند.

حیوانات انواع محصولات غذایی را در اختیار ما قرار می دهند که ارزش غذایی بالایی دارند. بنابراین نیاز به مراقبت و توجه زیادی دارند.

حیوانات به منظور پاسخگویی به تقاضای زیاد برای غذا به صورت تجاری پرورش داده می شوند. محصولات لبنی حیواناتی مانند گاو، گاومیش، بز، منابع غنی پروتئین هستند. این حیوانات را حیوانات شیر ​​می نامند زیرا شیر را به ما می دهند.

مجموعه دیگری از حیواناتی که غذای غنی از مواد مغذی ارائه می کنند مرغ، اردک، غاز و غیره هستند. آنها تخم مرغ را برای ما فراهم می کنند که دوباره منابع غنی پروتئین هستند.

حیواناتی مانند مرغ، اردک، گاو نر، بز، خوک و غیره برای گوشت پرورش داده می شوند. به غیر از این حیوانات اهلی، ما منابع غذایی دیگری نیز داریم، آنها حیوانات دریایی هستند. غذاهای دریایی که ما می خوریم ارزش غذایی بسیار بالایی دارند. آنها منابع مختلفی از مواد مغذی مانند چربی، پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

مراقبت، پرورش، مدیریت، و غیره از حیوانات به ویژه تحت نظارت بخش دامپروری است. دامپروری یک تجارت در مقیاس بزرگ است. این حیوانات در مزرعه یا منطقه ای که به طور ویژه برای آنها ساخته شده است، پرورش داده می شوند، نگهداری می شوند. دامپروری شامل مرغداری، شیرپروری، زنبورداری (کشاورزی زنبور عسل)، آبزی پروری و غیره است.

اجازه دهید نگاهی دقیق به انواع مختلف دامداری داشته باشیم.

همچنین بخوانید : دامپروری – پرورش طیور
انواع دامپروری

چهار نوع عمده از دامپروری در جهان امروز وجود دارد:
دامپروری

دامپروری تکنیک کشاورزی مربوط به تولید طولانی مدت شیر ​​است که سپس برای به دست آوردن محصولات لبنی مانند کشک، پنیر، ماست، کره، خامه و غیره پردازش می شود. این روش شامل مدیریت حیوانات شیری مانند گاو، گاومیش، گوسفند، بز و غیره

از حیوانات در برابر بیماری ها مراقبت می شود و به طور مرتب توسط پزشکان دامپزشکی معاینه می شوند. حیوان سالم از نظر جسمی، روانی و اجتماعی سالم است.

این حیوانات را با دست یا ماشین می دوشند. شیر نگهداری می شود و به صورت صنعتی به محصولات لبنی تبدیل می شود و سپس برای مقاصد تجاری استفاده می شود.

پرورش طیور

پرورش طیور به پرورش و پرورش پرندگان برای مقاصد تجاری می پردازد. پرندگانی مانند اردک، مرغ، غاز، کبوتر، بوقلمون و غیره برای تخم مرغ و گوشت اهلی می شوند.

مراقبت از حیوانات و نگهداری آنها در محیطی عاری از بیماری برای تهیه غذای سالم از آنها بسیار مهم است. تخم مرغ و گوشت منبع غنی پروتئین هستند.

شرایط بهداشتی و بهداشتی باید رعایت شود. از مدفوع پرندگان به عنوان کود برای بهبود حاصلخیزی خاک استفاده می شود. پرورش طیور زمینه اشتغال تعداد زیادی از مردم را فراهم می کند و به بهبود اقتصاد کشاورزان کمک می کند.
پرورش ماهی

پرورش ماهی فرآیند پرورش ماهی در مخازن یا استخرهای بسته برای مقاصد تجاری است. تقاضای فزاینده ای برای ماهی و پروتئین ماهی وجود دارد. گونه های ماهی مانند سالمون، گربه ماهی، ماهی کاد و تیلاپیا در مزارع پرورش ماهی پرورش می یابند.

پرورش ماهی یا پرورش ماهی دو نوع است:

آبزی پروری گسترده، بر اساس تولید فتوسنتزی محلی
آبزی پروری فشرده، بر اساس تامین غذای خارجی که به ماهی ها داده می شود.

نقش دامپروری در رفاه انسان

دامپروری از طرق زیر برای انسان مفید است:
محصولات لبنی

حیواناتی مانند گاو، بز، گوسفند و غیره منبع اصلی شیر و فرآورده های شیری مانند ماست، پنیر، کره و غیره هستند.
گوشت

حیواناتی مانند گاو، گاومیش، خوک و بز برای گوشت خود پرورش می یابند. گوشت آنها منبع غنی پروتئین رژیمی است.
مدیریت زمین

دام ها را گاهی برای کنترل رشد علف های هرز در زمین های کشاورزی چرا می کنند. بوته های خشک در مناطق مستعد آتش سوزی توسط بز و گوسفند خورده می شود که خطر آتش سوزی را کاهش می دهد.
فیبر

حیوانات همچنین الیاف یا منسوجاتی مانند پشم و چرم تولید می کنند. به عنوان مثال، گوسفند را برای پشم پرورش می دهند، در حالی که چرم را می توان از شتر به دست آورد.

کود کشاورزی

از فضولات، خون و استخوان های حیوانات به عنوان کود استفاده می شود. کود در مزارع پخش می شود تا عملکرد محصول و تولید محصول افزایش یابد. همچنین به عنوان سوخت برای آتش سوزی و به عنوان گچ برای دیوارها و کف استفاده می شود.
کار یدی

حیوانات منبع کار غیر انسانی هستند. آنها برای شخم زدن مزارع، حمل و نقل کالا و عملیات نظامی استفاده می شوند. برای ag. برای چنین اهدافی از اسب، یاک و خر استفاده می شود.
مزایای دامپروری

دامپروری دارای مزایای زیر است:

دامپروری با تأمین غذای مناسب، سرپناه و محافظت در برابر بیماری ها برای حیوانات اهلی به مدیریت صحیح حیوانات کمک می کند.
برای تعداد زیادی از کشاورزان شغل ایجاد می کند و در نتیجه استانداردهای زندگی آنها را افزایش می دهد.
این به توسعه نژادهای پرمحصول حیوانات از طریق اصلاح نژاد کمک می کند. این امر باعث افزایش تولید محصولات غذایی مختلف مانند شیر، تخم مرغ، گوشت و غیره می شود.
این شامل دفع مناسب فضولات حیوانی و ترویج یک محیط زیست سالم است.

 

همچنین بخوانید : کشاورزی و کشاورزی ارگانیک

برای دانستن بیشتر در مورد دامپروری، انواع، مزایا و نقش آن در رفاه انسان، به وب سایت BYJU’s مراجعه کنید یا برنامه BYJU’S را برای مراجعه بیشتر دانلود کنید.
سوالات متداول در مورد دامپروری

دامداری یک شغل مدرن است. توضیح

دامداری نگران تولید طولانی مدت شیر ​​است که بعداً به اشکال مختلف فرآوری می شود. این بسیار سرمایه بر است و شامل نوع کارآمد پرورش حیوانات شیر ​​است. در این نوع کشاورزی تمرکز عمده بر پرورش و پرورش گاو شیری است. برخی از دلایلی که می توان آن را به عنوان یک شغل مدرن در نظر گرفت:

در نزدیکی مناطق صنعتی و شهری انجام می شود
حوزه های اصلی تمرکز خدمات دامپزشکی و مراقبت های بهداشتی و پرورش گاو است
توسعه این نوع کشاورزی مبتنی بر فرآیندهایی مانند پاستوریزاسیون، سردسازی و فرآیندهای نگهداری مرتبط است که باعث افزایش ماندگاری محصولات می‌شود.
فرآیندها در تمام طول سال انجام می شود
بسیار کار فشرده
سرمایه بری بالا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *